… a n e b   j a k   s i   t v o ř i t   v l a s t n í   w e b

 

Optimalizace pro vyhledávače
Search Engine Optimization (SEO)

 

 

Nechte si vysvětlit, jak fungují internetové vyhlédávače.Co je to SEO?

 

V současnosti je nejrozšířenější způsob, že se hledané klíčové slovo napíše do vyhledávacího pole některého fulltextového vyhledávače.

Např. GOOGLE, YAHOO!, MSN, u nás SEZNAM, CENTRUM, ATLAS apod. Takto hledá informace více než 84 % uživatelů internetu. Říká se tomu fulltextové vyhledávání - hledání v celém  textu (fulltext) umístěném na stránce. Tím se fulltext liší od katalogů a placených odkazů. V nich se hledá podle informací, které majitel stránek uvedl při registraci. V praxi to znamená, že v katalogu hledáte podobně jako v telefonním seznamu - tedy např. podle počátečního písmene, názvu firmy, jména hledané osoby nebo podle oboru činnosti.

 

Fulltextem naproti tomu hledáte citace hledaného slova na všech stránkách internetu. Po odeslání dotazu projde vyhledávač svoji databázi, svoje záznamy porovná s hledaným výrazem a výsledky seřadí na obrazovku v podobě odkazu s krátkým popisem. Z uvedeného vyplývá, že výsledky dotazu nejsou nikdy zcela aktuální. Aktuální stránku uvidíte až na ni přejdete.

 

Výsledky vyhledávání

 

Na stránce s výsledky (SERP Search Engine Result Page) se objeví jednak placené odkazy a jednak odkazy, kterým se říká přirozené. Označení a rozlišení placených a přirozených výsledků je u každého vyhledávače jiné - někdy více, ale často méně výrazné.

A teď příjde to zajímavé a (pro SEO) podstatné - podle NEZÁVISLÝCH MĚŘENÍ klikne na placený odkaz pouze 15 % uživatelů vyhledávače, zatímco 85 % uživatelů navštíví stránky, na které ukazuje přirozený odkaz.

 

Pořadí výsledků

 

Způsob, jakým jsou výsledky vyhledávání seřazeny, se liší podle typu dotazu. V každém případě platí, že čím je výsledek výše - blíže začátku výpisu - tím lépe. Ovšem zatímco za dobré umístění placeného odkazu se platí provozovatelům katalogu, pořadí přirozených odkazů je ovlivněno pouze kvalitou obsahu stránky. Tedy - pořadí ve výpisu přirozených výsledků se nedá koupit.

 

Optimalizace pro vyhledávače (SEO)

 

Optimalizace pro vyhledávače - anglicky Search Engine Optimization - je činnost, při které se webová stránka sestaví tak, že její uspořádání a obsah odpovídá "představě" vyhledávače o kvalitní stránce. Přesněji řečeno - představě programátorů vyhledávacího algoritmu. Vyhledávací algoritmus je kámen mudrců všech SEO "alchymistů". A jak známo, kámen mudrců nikdy nikdo neobjevil. V SEO je to stejné: vyhledávací algoritmus nikdo přesně nezná. Pouze se z výsledků analyzuje jeho nejpravděpodobnější podoba.

 

Zvýšení návštěvnosti

 

Cílem optimalizace je posunutí optimalizované webové stránky mezi několik prvních přirozených výsledků vyhledávání. Výsledky optimalizace se projeví ve většině vyhledávačů, a částečně také v katalozích. (Na rozdíl od placené pozice, která se projeví pouze tam, kde se za umístění zaplatilo). Za úspěch se zpravidla považuje, pokud se optimalizovaná stránka objeví mezi prvními třiceti výsledky - záleží ovšem na váze slova, pro které se optimalizace provádí.

 

Kdy se SEO dělá?

 

Optimalizovat je možné jak nově vytvářené, tak už hotové a publikované stránky. Výsledek se projeví za tři až čtyři měsíce. Dosažená pozice se však musí průběžně udržovat podle toho, jak se průběžně mění vyhledávací algoritmy vyhledávačů.


 

 

| Ceník | Často kladené ... | Domovská stránka | Jak získat FelixNET? | Kontakty a Podpora | Optimalizace stránek | Partneři | Popis systému | Všeobecné podmínky | Základní informace | FelixNET©